En lang rejse 1 comment


Så er vi så småt ved at nærme os første milepæl i vores Ringenes Herre emne; nemlig afslutningen på vores første emne bundet op på Tolkiens univers. Vi startede med at skrue et forløb sammen omkring kort og navigation, da ungerne i høj grad har brug for viden og færdigheder inden for dette felt for at kunne finde rundt i The Lord of Rings Online’s store univers.

Ud over at være et naturfagsforløb med bl.a. magnetisme, kompas og geografi introducerede vi også en gæstelærer, en grundbog og et atlas for børnene. Tidligere har det været sådan at hele bøger har virket for uoverskuelige, og børnene på skolen er derfor typisk blevet undervist med kopi-sider og små papir-hæfter. Desuden er bøger dyre, og kan jo gå i stykker hvis man ikke behandler dem ordentligt.
Forløbet gik som man kunne forvente. Vi havde undervurderet hvor meget eleverne kunne nå, og var reelt set færdige med det planlagte indhold 1½ uge før finalen, en GPS-tur med skoletjenesten (det skal vi først på onsdag), børnene opførte sig eksemplarisk overfor vores gæstelærer (Tak, Kristian), og de havde ingen problemer med hverken at overskue bøgerne, eller at passe ordentligt på dem. 😀

Når så det er sagt, så har det under ingen omstændigheder været en loppetjans at få LotRO op at køre! Indlæringskurven er lang og stejl, og alle ungerne, uden undtagelse, har svinget flere gange mellem “Fuck det her lortespil! – jeg spiller det ALDRIG igen”, og “WOW! Det er faktisk helt vildt fedt det her spil!”. Nogle gange har vi været i tvivl om, hvorvidt vi nogensinde ville få succes. Det var en lang og tung kamp op ad bakke indtil løsningen pludselig, næsten af sig selv, åbenbarede sig. Vi havde valgt at de skulle se Peter Jacksons filmatisering af Eventyret om Ringen/The fellowship of the Ring på dvd, fordi vi havde svært ved at fange dem med oplæsning fra bogen. Vi brugte en hel skoledag på at trawle os igennem denne helaftens film, hvor vi skiftedes til at simultanoversætte, læse op fra underteksterne og kommentere filmen – og manner hvor var det godt givet ud! Efter filmen var de nærmest elektriske. De havde fanget den! De havde købt den! De havde fået en fornemmelse for det episke- sagaen. Nu skulle de bare spille, og opleve Tolkiens verden på egen hånd!

Den lange rejse – både Frodos, og vores elevers – kan nogle gange være svær at få øje på og overskue når man står midt i det hele. Men indimellem når man lige et højt punkt, hvor alting bliver sat i perspektiv, og det pludselig går op for en hvor langt man er kommet. I fredags startede en af vores elever en ny character i spillet. Fordi han var blevet nysgerrig og gerne ville prøve kræfter med noget andet og nyt. Da han gik i gang med opgaven, kunne han pludselig se hvor langt han var kommet, og hvor meget han havde lært og flyttet sig i forhold til første gang, han skulle starte spillet og kæmpe sig igennem start-instancen (en slags kravlegård/tutorial alle nye spillere skal igennem før de bliver sluppet løs i verden). Efter ca. 30 minutter med dyb koncentration udbrød han pludselig med glæde og overraskelse i stemmen “Hold da kæft! Det tog 2 dage første gang. Nu brugte jeg kun ½ time!”
Efter Påsken venter næste forløb- vi skal lige gennem et besøg fra styregruppen, der har givet os penge til vores projekt, GPS- løb på Sletten i Ry og noget papirrollespil,der er blevet syltet lidt- og så er vi køreklar med et nyt forløb- denne gang om Legendariske Våben… Vi giver ikke noget væk endnu, men mon ikke det bliver sjovt, fedt og lærerigt? Vi gør ihvertfald vores bedste…


Om Tore Neergaard Kjellow

Tore er stifter og ejer af firmaet Skolen i spil, der holder foredrag, kurser og workshops om spil og gamification. Han er uddannet pædagog, med en baggrund indenfor IT. Siden år 2000 har han arbejdet med spil og læring, og er nu en af landets førende eksperter på området. Tore er erfaren foredragsholder, og har bl.a. talt på New York University, Den internationale spilfestival Counterplay, Danmarks læringsfestival, Danmarks største spilfestival Game Scope og LEGO Education IDEA Workshop.


Leave a comment

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

One thought on “En lang rejse

  • Kenneth

    Puha, ja jeg havde lidt forudset problemer med mmo-genren, der som regel kræver meget tålmodighed og en del indlæring, før man kan begå sig sådan nogenlunde (det er jo en helt verden, man begiver sig ind i). Men det lyder som om, at der ikke går lang tid, før de laver regneark til udregning af mest effektive damagerotationer osv. Det er utroligt, hvor lidt motivation, der skal til for at begive sig ud i komplekse opgaver til egen (virtuelle) vinding.