Så er vi i gang og på vej væk… 1 comment


Så nåede vi enden på den første uge med skolen i spil i en almen klasse.
Det har været en uge, hvor vi har høstet mange erfaringer der kan bruges i de næste forløb på de næste skoler og med tegn på at vores måde at inkorporere Gamification og GBL i en klasse, giver mening for både elever og lærere.
I går aftes var vi med til forældremøde, hvor vi gav forældrene til vores elever, en kort gennemgang af vores metode og lod dem stille spørgsmål om metoden.
Det var skønt at opleve at forældrene allerede havde hørt positive kommentarer fra deres børn om hvad de lavede i skolen sammen med os.
Og det var fedt at opleve at lærerene, Trine og Nicolai, i den grad havde adopteret metoden, så de både kunne svare på forældrenes spørgsmål og redegøre for de faglige og sociale mål for klassen i dette forløb.

I går, torsdag, spillede vi for første gang med klassen med leder-rotation. Det er en del af vores sociale mål i 6.b at gøre eleverne opmærksomme på hvornår man leder en gruppe, hvordan man gør det og hvordan man ledes…

Vi har brugt denne form for fokusering på gruppedynamik og lederskab på Columbusskolen og vi kunne med det samme se at der var meget læring at hente i en almen klasse også…
Eleverne valgte en leder i gruppen og der var en tydelige nervøsitet at spore blandt de valgte.
Og så afsted til spille rummet…

 

Efter ca. 3 kvarters spil blev der – under lidt protest – lukket ned for spillet og vi gik til klassen for at reflektere over hvordan man leder og hvordan man ledes…

Alt i alt en skøn start på forløbet i 6. b – men starten betyder også at vi snart smutter og lader elever og lærere være kaptajner på eget skib…

Vi kommer tilbage til evaluering
GL og HF, 6.b


Om Tore Neergaard Kjellow

Tore er stifter og ejer af firmaet Skolen i spil, der holder foredrag, kurser og workshops om spil og gamification. Han er uddannet pædagog, med en baggrund indenfor IT. Siden år 2000 har han arbejdet med spil og læring, og er nu en af landets førende eksperter på området. Tore er erfaren foredragsholder, og har bl.a. talt på New York University, Den internationale spilfestival Counterplay, Danmarks læringsfestival, Danmarks største spilfestival Game Scope og LEGO Education IDEA Workshop.


Leave a comment

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

One thought on “Så er vi i gang og på vej væk…